En 150D/144F polyester DTY-lot kan klara sitt hållfasthetstest vid 3,6 cN/dtex och fortfarande avvisas vid den runda stickningsmaskinen, eftersom egenskapen som avgör när den går att hyra är sammanblandning, inte styrka. Under cirka 60 nyp per meter drar en 28-gauge maskin tätt trådöglorna, bryter nålar och lämnar spår som först efter färgning.
Sportkläder är det mest krävande klädesplaget för ritat texturerat garn (DTY). Tyget är tunt, bärs direkt mot huden, sträcker tusentals gånger vid användning, tvättat i 40 C eller varmare och ofta färgat i mättade nyanser som avslöjar varje inkonsekvens i granat. Vart och ett av dessa villkor mappas till en mätbar garnegenskap med en publicerad teststandard bakom sig.
Den här guiden anger de prestandakrav som är viktig för textiltillverkare som köper polyester DTY för sportkläder, de numeriska färgerna som definieras som ett acceptabelt parti och kontroller som är värda att köra inom och bulkorder bekräftas.
Vad en DTY-specifikation för sportkläder måste täcka
Polyester DTY-garn för sportkläder måste uppfylla fyra krav samtidigt: linjär densitet inom ISO 2060-toleransen, hållfasthet mellan 3,2 och 4,2 cN/dtex, krympning av kokande vatten mellan 3% och 8%, och färgäkthet av grad 4 eller bättre efter tvätt till ISO 605-C05.
Ordet samtidigt är den del som tillverkarna underskattar. Ritning och texturering med falskt vridning sker i en enda kontinuerlig passage på samma maskin, så en justering som görs för att höja segheten minskar också töjningen och ändra krympningen. En leverantör som ändrar texturspänningen för att åtgärda ett krimpproblem flyttar den färdiga tygvikten för varje nedströmsbeställning.
Rita texturerat garn (DTY) är ett kontinuerligt filament polyestergarn som framställts genom att dra och falskt tvinna texturering av förorienterat garn (POY) i en integrerad process. Ritningsstadiet sätter envishet och förlängning; textureringsstadiet sätter crimp, bulk och stretch. Båda stegen verkar på samma filament i samma ögonblick, varför ingen enskild egenskap kan optimeras isolerat.
Den verkligheten är anledningen till att en DTY-köpsspecifikation måste ange ett målfönster för varje fastighet och acceptera att använda måste landa inuti dem alla på en gång. Att köpa på enbart envishet, den vanligaste genvägen inom garnförsörjning, lämnar krympning, sammanblandning och oljeinnehåll opåverkad, och de tre egenskaperna genererar majoriteten av klagomål i stickrum.
Denier och filamenträkning Bestäm tyget innan stickningen börjar
Fem linjära densiteter täcker den överväldigande majoriteten av sportkläder DTY: 50D/72F, 75D/72F, 100D/96F, 150D/144F och 300D/288F, och var och en mappas till ett smalt band av färdigt tygvikt.
| Denier / filament | Denier per filament | Typisk tygvikt | Typisk användning av sportkläder |
| 50D/72F | 0.69 | 90 till 120 g/m2 | Ultralätta singlets, mesh-inlägg, liners |
| 75D/72F | 1.04 | 110 till 140 g/m2 | Baslager, träningsstoppar i jersey |
| 100D/96F | 1.04 | 140 till 170 g/m2 | Träningströjor, lätta leggings |
| 150D/144F | 1.04 | 170 till 220 g/m2 | Kompressionstights, shorts, paneler |
| 300D/288F | 1.04 | 240 till 320 g/m2 | Yttre skal, förstärkningszoner |
Denier per filament (dpf) avgör hur det färdiga tyget känns i handen. Att dividera denier med filamentantal ger 1,04 dpf för fyra av de fem räkningarna ovan, vilket är just därför som dessa räkningar dominerar sportkläder: filamenten är nog fina för att lätt böjas mot huden utan att vara så fina att de ska vara under spänning.
Ett 150D/144F-garn levererat som 150D/136F kommer att stickas utan ett enda maskinstopp, men dpf stiger till 1,10 och tygöverdrag, lyster och termisk hand skiftar. Den skillnaden är synlig i en sida vid sida-panel under D65-belysning, och det är anledningen till att filamentantal hör hemma i specifikationen snarare än i en fotnot.
Deniertolerans medför en direkt tygkostnad. En avvikelse på 2 % på ett 150D-garn flyttar den färdiga tygvikten med ungefär 3 % till 4 %, vilket är tillräckligt för att misslyckas med en 5 % vikttolerans på en 160 g/m2 singeltröja.
Envishet, förlängning och cyklisk trötthet
Polyester DTY för sportkläder är specificerad till 3,2 till 4,2 cN/dtex seghet med 18 % till 30 % brottöjning, uppmätt till ISO 2062 på prover konditionerade till ISO 139 vid 20 C och 65 % relativ luftfuktighet.
| Egendom | Teststandard | Sportkläder fönster | Hur en fröken ser ut |
| Linjär densitet | ISO 2060 | Inom 2,0 % av nominell denier | Tygviktsavvikelse, maskinmåttsfel |
| Envishet | ISO 2062 | 3,2 till 4,2 cN/dtex | Nållinjer, utdragbar söm |
| Förlängning vid brott | ISO 2062 | 18 % till 30 % | Skört garn, öglebrott vid hög hastighet |
| Krympsammandragning | Leverantörsmetod | 25 % till 45 % | Platt hand, låg bulk, dålig återhämtning |
| Kokande vatten krympning | ISO 2505 | 3 % till 8 % | Stygnförvrängning, dimensionell drift |
| Blandning | Antal nyp per meter | 60 till 120 nyp/m | Glödtrådsöglor, nålskada, barre |
| Avsluta oljeinnehåll | Lösningsmedelsextraktion | 0,3 % till 0,8 % | Statisk, filamentspridning, färgfläckar |
Uthållighet utan förlängning är en fälla. Ett garn som visar 4,2 cN/dtex med 14% förlängning bryter vid nålen under höghastighetsstickning och tröttnar tidigare under upprepad förlängning än ett 3,5 cN/dtex garn med 24% förlängning. Parningen är viktigare än endera figuren läs ensam.
Oljehalt är det test som oftast hoppas över. En finishnivå under 0,3 % höjer statisk elektricitet och låter filament spridas vid nålarna; över 0,8 % riskerar det att fläckas i färgbadet. De flesta DTY-bruk siktar på 0,4 % till 0,6 %. En full uppdelning av standard DTY-kvalitetstester täcker oljeinnehåll tillsammans med krimpstabilitet och sammanblandning.
Cyklisk trötthet skiljer sportkläder från allmänna kläder. En kompressionstight förlängs med 20 % till 30 % varje gång den bärs, och återhämtningensmålet är minst 90 % inom 60 sekunder efter att den släpps. Garn vid 3,2 till 4,2 cN/dtex med 18 % till 30 % förlängning och en krimpkontraktion på 25 % till 45 % håller denna återhämtning. Ett styvare garn med högre hållfasthet och låg krusning gör det inte.
Krympning, bulk och kokande vatten krympning
Värmehärdad polyester DTY för sportkläder hålls normalt vid 3 % till 8 % kokande vattenkrympning; under 3 % stickas tyget platt och tunt, och över 10 % stängs öglorna under färgning och den färdiga vikten glider utanför det godkända intervallet.
Låg krympning, 2% till 4%
- Stabila färdiga mått efter torktumling
- Repeterbar tygvikt över färgämnespartier
- Snyggare, plattare hand på tunna tröjor
- Behöver mer aggressiv värmeinställning och högre strukturspänning
- Bulk och lock faller på samma denier
Högre krympning, 8% till 12%
- Fullare hand och högre bulk på samma denier
- Mjukare, varmare yta för basskikt
- Risk för ögleförvrängning under färgning
- Spiral och nållinje i singeljersey
- Viktavvikelse som bryter en 5 % gsm tolerans
Den praktiska regeln är att matcha krympningen till plagget snarare än till en föredragen garnkänsla. En träningsströja i singel jersey på 140 g/m2 tolererar 4 % till 6 % krympning. En kompressionsläggning stickad på en 32-gauge maskin behöver den nedre delen av det intervallet, eftersom stygnförvrängning under permanent spänning är mycket mindre förlåtande än distorsion i en lös stickning.
Fukthantering kommer från filamentet, inte från polymeren
Polyester absorberar ungefär 0,4 % fukt vid 20 C och 65 % relativ luftfuktighet, så transporten i sportkläder beror på filamentens tvärsnitt och tygkonstruktion snarare än på själva polymeren.
Kapilläruppsugningshöjd efter 30 minuter med filamentvärsnitt
Vägledande kommersiella intervall för polyesterfilamentgarn, uttryckt i millimeters stigning.
Ett runt tvärsnitt ger den låga kapillärstigningen, cirka 40 till 60 mm på 30 minuter. Att flytta till en trilobal eller korsformad filament lägger till kanalerna som för bort vätska från huden och lyfter samma mått till 100 mm och över. Det är ett garnvalsbeslut som fattas innan beställningen görs, inte ett slutbeslut som tas efteråt.
Luftgenomsläppligheten är den andra halvan av komfort. Sommarstickade sportkläder är normalt mål 150 till 400 mm/s enligt ISO 9237; under det bandet känns plagget klibbigt under träning oavsett hur bra granat suger.
Luster hör hemma i samma konversation. Ljusa garn reflekterar mer synligt ljus och läses som coolare och mer tekniska, medan halvtråkiga garner sprider ljus och maskerar oregelbundna stygn. Reflekterande, lågabsorberande toner som en silvergrå väljs ofta för träningsintervaller i varmt väder av samma anledning.
Full-Color Silver Series Polyester DTY-garn ZE0006-ZE0668 121 Halvt tråkig silverglänsande texturerat polyestergarn med fullfärgsanpassning för tekniska sportkläder, klädsel, bilinteriörer och stickade tillbehör. Visa produkt → Färgkonsistens och färgäkthet för sportkläder
Sportkläder DTY bör specificeras i klass 4 eller bättre för färgbeständighet mot tvätt till ISO 105-C06 och klass 4 eller bättre för svett till ISO 105-E04, med mättade nyanser som kungsblå och varmrosa som är svårast att hålla.
Skärmgodkännande utförs normalt vid en färgskillnad på 1,0 eller mindre mot en godkänd master under D65-belysning, åtdragen till 0,8 eller mindre för bleka toner. Den snävare figuren existerar eftersom det mänskliga ögat löser små förskjutningar på ljusa grunder mycket lättare än på mörka.
Färgningskonsistensen börjar vid granat. Två förpackningar från samma parti som skiljer sig i oljehalt kommer att färgas med olika hastighet, och skillnaden återkommer som väftstång eller spiralskuggning i det färdiga plagget. Det är därför ett leverantörsfärgkort är ett arbetsdokument snarare än ett marknadsföringsblad. Hengke Textile Technology Co., Ltd. upprätthåller en färgkortsregister på tio sidor som täcker beige, blått, brun-curry, grått, grönt, orange-gult, rosa, lila och rött, vilket är den praktiska utgångspunkten för att matcha en nyans av sportkläder.
Djupt mättad blues är den klassiska problemnyansen. En royal eller marinblå på 150D/144F måste hålla sitt djup genom fem hemtvättar vid 40 C utan att gråna eller blöda till en vit manschett.
Miljövänlig Blue Series Polyester DTY-garn ZB0118 350 OEKO-TEX-certifierat djupblåpigment DTY-garn med hög elasticitet för tekniska arbetskläder, utemöbler, bilinteriörer och sportkläder. Visa produkt → Pre-Bulk-checklistan innan en DTY-beställning bekräftas
Fem kontroller avgör om ett DTY-parti för sportkläder är säkert att bulka: variation från spol till spol, sammanblandning, krympning av kokt och färgat, oljeinnehåll och nyans mot den godkända standarden.
- Mät denier och filamentantal över minst tjugo bobiner, inte från ett enda paket. Variation över partiet är viktigare än genomsnittet, eftersom ojämna förpackningar stickas till ojämnt tyg.
- Räkna sammanblandningsnyp per meter på minst fem förpackningar. Under 60 nyp/m på en 28-gauge maskin är ett avslag, och 80 till 120 nyp/m är det bekväma arbetsbandet för finstickning.
- Testa kokvattenskrympningen till ISO 2505 på det levererade partiet, sticka sedan ett 30 cm rör, färga det och mäta igen. Den andra siffran är den som förutsäger färdiga plaggdimensioner.
- Kontrollera oljeinnehållet genom lösningsmedelsextraktion. Håll partiet mellan 0,3 % och 0,8 %, med 0,4 % till 0,6 % som mål för rundstickning.
- Bedöm skuggan under D65-belysning mot den godkända standarden och registrera den uppmätta färgskillnaden snarare än en verbal bedömning. Behåll provet för nästa beställning.
Skuggverifiering är den check som oftast komprimeras under schematryck, och det är den dyraste att hoppa över. Bleka toner lämnar minst utrymme: en färgskillnad på 0,6 är redan synlig i en vikt panel, medan samma skiftning på kol försvinner helt.
Lätt mjuk polyester DTY-garn ZR0161-ZR0313 758 för sportkläder Lätt bomullsliknande DTY-garn i 75D/72F och 150D/144F räknas med fukthantering för sportkläder, innerkläder, badkläder och strumpor. Visa produkt → Frågor köpare ställer innan de specificerar Sportswear DTY
Vilken polyester DTY-denier passar sportkläder bäst?
Två räkningar bär det mesta av volymen: 75D/72F för tröjor och baslager mellan 110 och 140 g/m2, och 150D/144F för leggings och kompressionsstilar mellan 170 och 220 g/m2. Båda sitter på 1,04 denier per glödtråd, finheten som produceras av mjuka handsportkläder som kräver.
Vilken uthållighet bör polyester DTY ha för sportkläder?
Ange 3,2 till 4,2 cN/dtex enligt ISO 2062 med 18 % till 30 % förlängning vid brott. Under 3,0 cN/dtex ökar risken för att nållinjen och sömmen dras ut i tunn singeltröja kraftigt, medan höghållfasthetsgrader över 4,5 cN/dtex normalt är reserverade för industri- och vävtillämpningar snarare än plagg.
Hur mycket krympning av kokande vatten är acceptabelt?
Mellan 3% och 8%, mätt till ISO 2505. Under 3% känns stickningen platt och lätt; över 10 % drar slingorna ihop sig under färgning och den färdiga vikten rör sig utanför en 5 % tolerans, vilket är tillräckligt för att inte godkänna en godkänd gsm-specifikation.
Leder polyester DTY bort fukt på egen hand?
Nej. Polyester tar bara upp cirka 0,4 % fukt vid 65 % relativ luftfuktighet, så uppsugning kommer från kapillärkanaler skapas av filamentvärsnitt och stickad struktur. Ett runt tvärsnitt ger ungefär 40 till 60 mm kapillärhöjning på 30 minuter, medan trilobala eller korsformade filament när 100 mm och mer under samma förhållanden.

-2.png)
-2.png)
-3.png)